Destekler

1. yarıyıl sonunda hazırlayacağınız araştırma projesinin 11. başlığında bulunan araştırma bütçesini finanse edebilmek adına bunu sağlayan kuruluşlardan biri olan TÜBİTAK’ın aşağıda 2209A burs programı örnek olarak anlatılmıştır.

Destek Kapsamı

Üniversitelerin Doğa bilimleri, Mühendislik ve Teknoloji, Tıbbi Bilimler, Tarımsal Bilimler, Sosyal Bilimler ve Beşeri Bilimler alanlarında kayıtlı lisans öğrencisi/öğrencilerinin hazırladıkları araştırma projelerinin desteklenmesi için başvurabilirler. Öğrencilerden biri “Proje Yürütücüsü” olarak Kuruma karşı sorumludur. Aynı proje için birden fazla başvuru yapılamaz. Daha önce desteklenen bir proje için tekrar başvuru yapılamaz.

Araştırma projesinin desteklenmesine karar verilen öğrencilerin, projeyle ilgili çalışmalarını, en geç lisans öğrenimlerini bitirmeden ve en geç bir yıl içinde tamamlayacak şekilde planlayıp çalışmayı bitirmeleri ve destek süresinin bitiminden önce sonuç raporunu ebideb.tubitak.gov.tr adresine yüklemeleri gerekmektedir.

Destek Miktarı ve Ödeme Koşulları

2014 yılı için öngörülen destek miktarı proje başına en çok 2.500 TL’dir.

Desteğin ödenebilmesi için Taahhütnamenin doldurulup internet üzerinden http://e-bideb.tubitak.gov.tr adresine taratılıp yüklenmesi ve aynı zamanda TÜBİTAK BİDEB adresine gönderilmesi gerekmektedir.

Başvuru formunda verilecek IBAN numarası mutlaka proje yürütücüsü öğrenciye ait olmalıdır. Gerek öğrencilere ve gerekse danışman öğretim üyelerine harcırah ya da yevmiye adı altında hiçbir şekilde ödeme yapılamaz.

Projede kapsamında yapılan harcamalara ilişkin sonuç raporunda detaylı olarak bilgi verilmesi gerekmektedir.

Başvuru Koşullları

  • T.C. vatandaşı olmak,
  • Üniversitede lisans eğitimine kayıtlı öğrenci olmak (Lisans öğreniminin bitimine bir dönem kalanlar başvuru yapamaz),
  • Projeyi bir akademik danışmanın rehberliğinde yapıyor olmak,
  • Aynı anda birden fazla başvuru yapmamış olmak,
  • Aynı proje konusunda daha önce destek almamış olmak.

 

Başvuru Tarihleri

BAŞVURU DÖNEMİ BAŞVURU TARİHLERİ
1. Dönem 2 Mart 2015 – 3 Nisan 2015
2. Dönem 5 Ekim 2015 – 30 Ekim 2015

2015 takvimi için http://www.tubitak.gov.tr/tr/burslar/lisans/burs-programlari/2209-a/icerik-basvuru-tarihleri sitesini ziyaret ediniz.

Not: Sitede bulunan örnek olarak anlatılmış olup, Ankara Üniversitesi’ni ve Tübitak’ı bağlayıcı niteliği bulunmamaktadır. Ayrıntılı bilgi için http://www.tubitak.gov.tr/tr/burslar/lisans/burs-programlari/icerik-2209-a-universite-ogrencileri-yurt-ici-arastirma-projeleri-destek-p